fbpx

Výhody polykarbonátových pergol: Proč jsou tak oblíbené?

Polykarbonátové desky a jejich jedinečná schopnost rozptylovat světlo

Polykarbonátové desky jsou vysoce průhledné a umožňují průchod velkého množství viditelného světla. To znamená, že světlo prochází skrze desku téměř stejně jako skrz sklo, což umožňuje vytvářet jasné a světlé prostory. Na rozdíl od skla, které obvykle propouští světlo přímo, polykarbonát světlo rozptyluje do různých směrů. Tento rozptyl pomáhá rovnoměrně rozložit světlo po celém prostoru.

Desky dále obsahují materiál, který blokuje průnik ultrafialového (UV) záření. To znamená, že i když světlo prochází, zdraví škodlivé UV záření je filtrováno, čímž jsou chráněni lidé i objekty (například nábytek) pod nimi.

Polykarbonát je materiál s velmi pevnou molekulární strukturou a je termoplastický. To znamená, že je při vysokých teplotách pružný a při nízkých pevný. Pružnost umožňuje rozložit sílu nárazu, což zabraňuje praskání a tříštění. Proto není třeba se obávat ani krupobití, ani náhodného pádu nějakého předmětu, například z okna nad pergolou.

Polykarbonát je výrazně lehčí než sklo a kov, což nejen usnadňuje jeho instalaci na pergoly a přístřešky, ale zároveň snižuje nároky na nosnost podpůrné konstrukce. Jde o materiál s minimálními nároky na údržbu. Ta se tak redukuje pouze na čištění v případě pokrytí padajícím listím, prachem a podobně.  

Co se týče tvaru a velikosti polykarbonátového přestřešení, nejsou představy zákazníka nijak omezovány. Desky se prostě jen patřičně upraví v závislosti na půdorysu pergoly a jejím designu. Rovněž barevný odstín desek lze volit z několika variant tak, aby esteticky odpovídal jak konstrukci pergoly, tak vzhledu a barvě celého objektu, jehož je součástí.

Lehký, ale odolný vůči povětrnostním extrémům

I přes svou lehkost vykazuje polykarbonát pozoruhodnou pevnost a odolnost vůči jakýmkoli povětrnostním vlivům. Vodě odolává naprostou neprostupností a korozní odolností, sněhu pak pozoruhodnou nosností a pružností. Vysokým teplotám vzdoruje svou tepelnou stabilitou. Je odolný vůči teplotním extrémům. To znamená, že nepraská v mrazu a neztrácí pevnost při vysokých teplotách.

Efektivní tepelná izolace pro každé roční období

Nelze vynechat ani tepelně-izolační vlastnosti polykarbonátu. Jde o materiál, který v chladných měsících vytváří bariéru proti snadnému úniku teplého vzduchu směrem ven a v horkých naopak brání pronikání nadměrného tepla dovnitř. Tyto charakteristiky zůstávají zachovány v celém teplotním rozsahu, který je běžný v našem podnebí. To znamená, že tak vzniká nezanedbatelný přínos pro snížení nákladů na vytápění či naopak klimatizaci prostoru.

ALUX Hliníkové pergoly - polykarbonátová pergola Strada Carbo 5

Pozitivní vlastností polykarbonátových desek je i jejich ekologická šetrnost projevující se v mnoha aspektech použití. Především jde o materiál s dlouhou životností, který není třeba často obměňovat. Na konci svého životního cyklu jej lze recyklovat a zpracovávat do dalších produktů. Energetická úspora daná tepelně-izolačními vlastnostmi, úspora na osvětlení díky transparentnosti, nižší nároky na dopravu a manipulaci díky lehkosti a tím i snížené množství emisí, to jsou příklady, jak tento materiál podporuje trend udržitelnosti.

Mimořádné fyzikální vlastnosti, všestranné použití, dostupnost, příznivá cena a snadné zpracování udělaly postupem let z polykarbonátu jeden z nejoblíbenějších a nejpoužívanějších materiálů při stavbě přístřešků, pergol a krytů. Uvažujete-li o stavbě pergoly, prozkoumejte možnosti, které využití polykarbonátu nabízí. Promluvte o tom s odborníky, porovnejte design i ceny a možná objevíte ten nejlepší materiál pro váš projekt.

ALUX News

Další zajímavé články
ALUX BIO 304 515 4 655x4 150 Blansko
Tipy a triky

Jak příslušenství mění vaši pergolu na unikátní prostor

Zasklení promění prostor pod pergolu v další místnost vašeho domu. Ta bude mít ještě navíc i nevšední atmosféru, kterou si zamilujete. Kromě možnosti celoročního využití a ochrany proti prachu, hluku a hmyzu vytvoříte zároveň moderní estetický prvek bydlení. Dalším stupněm transformace tohoto místa na multifunkční součást obytného prostoru je pak účelné zapojení všemožného příslušenství. Podle jeho charakteru můžete proměnit pergolu na zónu pro práci, odpočinek, nebo zábavu.

PŘEČÍST ČLÁNEK
ALUX Hliníkové pergoly - bezrámové zasklení pergoly ALUX Flexi 4
Tipy a triky

Prodloužení sezóny až o 3 měsíce! Díky zasklení pergoly a terasy s ALUXEM

Zasklení pergoly a terasy je revoluční trend, který proměňuje venkovní prostory v útulné a estetické oázy. V tomto článku vám představíme různé možnosti zasklení, od bezrámového až po rámové, a poskytneme informace o cenách, výhodách a praktickém využití. Prozkoumáme, jak může zasklení pergoly a terasy zvýšit hodnotu vašeho domova, poskytnout ochranu před počasím a vytvořit komfortní prostor pro relaxaci a zábavu.

PŘEČÍST ČLÁNEK