fbpx

Jak se připravit na stavbu hliníkové pergoly?

Správná stavební připravenost pro pergolu je naprosto klíčovým faktorem pro její úspěšnou instalaci a správnou funkčnost tohoto venkovního prvku. Při přípravě je třeba zohlednit několik důležitých aspektů. Prvním z nich je ukotvení pergoly, které je realizováno pomocí betonových patek a nebo do základové desky domu. Betonové patky by měly mít rozměr 40×40 cm a dosáhnout nezámrzné hloubky 80 cm, aby byla zajištěna stabilita celé konstrukce.

Existují různé způsoby ukotvení pergoly.

  • Máme samostojící pergolu, která je na všech čtyřech stojnách a je právě kotvena do betonových patek.
  • Můžeme mít i částečné ukotvení, kdy přední část pergoly je ukotvena do betonových patek, zatímco zbylé stojny jsou kotveny pomocí chemické malty. Při částečném kotvení pergoly k domu je třeba umístit tři stojny v přední části pergoly.

Dalším aspektem, který je třeba zohlednit při stavební přípravě, je elektroinstalace. Je nutné připravit kabelovou přípojku  o průměru 3×1,5 mm. Nejvhodnějším místem pro umístění kabelu je u stojny pergoly. Je však důležité dbát na to, aby tato stojna nebyla umístěna na místě odtoku vody ani na místě pozednice.

Správné odvodnění pergoly je též důležitým prvkem stavební připravenosti.

Existuje několik možností pro odvodnění:

  • Jednou z nich je použití chrliče, který umožňuje snadné vytékání vody do kamínků nebo trávníku.
  • Další možností je napojení pergoly na trubku o průměru 50 mm, která umožňuje odtékání vody do retenční nádrže nebo přímo do kanalizace.

V případě, že zákazník požaduje instalaci infraktu (elektrický závěsný topný panel), je třeba zajistit nesamostatný jistič a k němu táhnout kabel o průřezu 3×2,5 mm. Je důležité zvolit kabel s dostatečným objemem, aby byl schopen zvládnout vyšší odběr, který je spojen s provozem infraktu. Menší kabel by se mohl přehřívat a způsobovat problémy.

Správná stavební připravenost pergoly je základem pro její stabilitu, funkčnost a dlouhou životnost. Dodržováním výše uvedených kroků můžete zajistit, že vaše pergola bude stabilní, bezpečná a plně odpovídající vašim požadavkům a estetickým představám.

ALUX News

Další zajímavé články
alux pergoly veletrh
Novinky

Naše účast na stavebním veletrhu v Brně!

Chceme s vámi sdílet naše úžasné dojmy z nedávné účasti na stavebním veletrhu v Brně, který probíhal od 24. do 27. dubna. Bylo nám ctí přivítat všechny na našem stánku, kde jsme prezentovali naše hliníkové výrobky pro zahradní prostory. Veletrh byl pro nás skutečně inspirativním a úspěšným zážitkem.

PŘEČÍST ČLÁNEK