fbpx

Dřevěná x hliníková pergola – jediné srovnání, které si musíte přečíst!

„Dřevo praská a srdce se lámou … “ John Freedom. Tímto poetickým citátem můžeme začít naši velmi pragmatickou úvahu na téma dřevěná versus hliníková pergola. Jistě, od dodavatele hliníkových pergol bude srovnání vždy působit podezřele a účelově, ale tématem tohoto článku rozhodně není hanopis na dřevo. Dřevo je tradiční, krásný a přírodou dýchající materiál. Byli bychom pokrytci, kdybychom chtěli čtenářům našeho magazínu namluvit, že vedle starého viktoriánskému domu, či secesní vilky rozhodně bude lépe vypadat hliníková pergola, narozdíl od dřevěné. Tak to samozřejmě není. Jenomže naši zákazníci obvykle nestaví v historickém stylu, ani tak často nedědí několik set let staré domy, které by za dozoru památkového úřadu restaurovali do původní podoby. Mnohem častěji staví svůj nový dům, či ho po několika letech nebo desetiletích rozšiřují, přestavují, nebo opravují. A za této situace fakta hovoří jasně, bez ohledu na to, čeho jsme dodavateli.

1. Pergola, která se neunaví

Pokud jsme již začali romantickým citátem, můžeme pokračovat tím, že zatímco dřevěná pergola vypadá jako sentimentální postava z historického románu, hliníková pergola je jako moderní sci-fi hrdina – neúnavná, nezdolná a vždy připravena k akci. Hliník nepotřebuje každoroční pečování, jako jeho dřevěný protějšek, který by bez pravidelného lakování a ošetřování rychle ztratil svůj šarm. Dřevo je přírodní materiál, který i při veškerém průmyslovém processingu podléhá tomu, čemu se lidově říká „zub času“. Vlivem výkyvů vlhkosti a teplot dochází k jeho deformaci, narušení povrchu a po delším čase i ztrátě pevnosti

2. Odolnost vůči klimatickým extrémům

Hliníková pergola je odolná proti všem povětrnostním podmínkám. Ať už prší, sněží, nebo slunce praží na maximální výkon, hliník si s tím hravě poradí. Na rozdíl od dřeva, které může časem podléhat vlhkosti, působení dřevokazného hmyzu nebo dřevu škodlivých hub a plísní. Pokud se má u dřeva těmto nepříjemným okolnostem předejít, musí majitel sáhnout poměrně hluboko do kapsy, a to i když ošetření a nátěry bude provádět svépomocí.

ALUX Hliníkové pergoly - Úvodní obrázek

3. Barva, která nebledne

Díky moderním technologiím je hliník ošetřen tak, aby si udržel svůj vzhled po mnoho let, aniž by majitel musel každé dva roky vytahovat štětce a barvy, či povolávat odborníky. Dřevěné pergoly mají tendenci časem šednout, což může být sice za určitých okolností poetické a stylové, ale u moderního domu to může vyvolat vjem přesně opačný, tedy třeba jako zapomenutá rekvizita z horroru.

4. Stavba snadno a rychle

Další výhodou hliníkových pergol je jejich snadná a rychlá instalace. Lehkost, snadná manipulace, nižší přepravní náklady, jednodušší konstrukce a montáž. Dřevěné pergoly potřebují více času a úsilí na sestavení, takže ze dvorku či zahrady se stává na dlouhý čas staveniště, po němž pobíhají chlapíci ve firemních overalech, pokud zrovna nedumají nad složitým nákresem.

5. Odpovědnost vůči přírodě

Dřevo je přírodní materiál, a proto by se dalo očekávat, že pořizovatelé, kterým záleží na přírodě a životním prostředí obecně, ho budou preferovat. Ano, je sice z obnovitelného zdroje, ovšem jak to s obnovitelností v současné době vypadá, víme všichni. Takže zodpovědnější volbou je v tomto případě hliník. Snadno recyklovatelný materiál, který lze znovu použít bez ztráty jeho kvality. Předčí dřevo svou životností, a tudíž i šetrností k přírodě. A až pergola jednou doslouží, stane se třeba materiálem pro stavbu vesmírné lodě pro meziplanetární let.

ALUX drevenna pergola

6. Hliník nehoří

Ačkoli není záměrem čtenáře strašit a vytvářet dramatické scénáře, je třeba vzít v úvahu prostý fakt, že může teoreticky nastat ta nepříjemná situace, kdy se materiál pergoly stane kritickým faktorem z hlediska bezpečnosti. Zvláště v případě, že by se pod pergolou měl nacházet gril, nebo propanbutanový tepelný zářič, je hliník sázka na bezpečnost.

7. Doplňky a příslušenství, se kterými se předem počítá

Moderní hliníková pergola je obvykle základem celého konceptu využití prostoru vně obvodových zdí domu. Počítá se u ní s možností zastřešení, zasklení a stínění stěn, doplnění prostoru o vymoženosti všeho druhu a tím o vytvoření jakéhosi hybridního prostoru mezi domovním interiérem a venkem. Všechny prvky systému jsou sestaveny tak, aby na sebe v případě potřeby navazovaly, snadno se sestavovaly a technicky i esteticky k sobě ladily. Jistě je možné něco podobného napodobit i u dřevěné pergoly, ale bude to solitérní dílo, které se může a nemusí dokonale zdařit. U projektů, jejichž základem je hliníková konstrukce, je vše od návrhu až po montáž mnohokrát opakováno a funkčně ověřeno.

Má tedy dřevo vůbec nějakou výhodu oproti hliníku, kromě svého estetického působení? Ano, má. Je to nižší pořizovací cena, minimálně u těch druhů materiálu, které pochází z naší geografické oblasti. Ale, jak to obvykle v životě bývá, levné není zadarmo. Jednorázová počáteční investice do hliníkové pergoly je jistě vyšší než například do smrkové. Tím ale handicap hliníku končí a dále už náklady naskakují jen u dřeva. Doba životnosti a náklady na údržbu nakonec vygradují závěrečný účet tak, že vyzní jednoznačně ve prospěch hliníku. A to nepočítáme do hry starosti a čas, které jsou s údržbou dřevěné pergoly spojeny. U aluminia starosti odpadají a čas je možné využít i příjemněji, například pod pergolou při čtení knížky,  posezení s přáteli u sklenky, nebo grilu, anebo třeba zdravým spánkem na čerstvém vzduchu.

ALUX News

Další zajímavé články
ALUX BIO 304 515 4 655x4 150 Blansko
Tipy a triky

Jak příslušenství mění vaši pergolu na unikátní prostor

Zasklení promění prostor pod pergolu v další místnost vašeho domu. Ta bude mít ještě navíc i nevšední atmosféru, kterou si zamilujete. Kromě možnosti celoročního využití a ochrany proti prachu, hluku a hmyzu vytvoříte zároveň moderní estetický prvek bydlení. Dalším stupněm transformace tohoto místa na multifunkční součást obytného prostoru je pak účelné zapojení všemožného příslušenství. Podle jeho charakteru můžete proměnit pergolu na zónu pro práci, odpočinek, nebo zábavu.

PŘEČÍST ČLÁNEK
ALUX Hliníkové pergoly - bezrámové zasklení pergoly ALUX Flexi 4
Tipy a triky

Prodloužení sezóny až o 3 měsíce! Díky zasklení pergoly a terasy s ALUXEM

Zasklení pergoly a terasy je revoluční trend, který proměňuje venkovní prostory v útulné a estetické oázy. V tomto článku vám představíme různé možnosti zasklení, od bezrámového až po rámové, a poskytneme informace o cenách, výhodách a praktickém využití. Prozkoumáme, jak může zasklení pergoly a terasy zvýšit hodnotu vašeho domova, poskytnout ochranu před počasím a vytvořit komfortní prostor pro relaxaci a zábavu.

PŘEČÍST ČLÁNEK