fbpx

Carporty

K čemu slouží? Především k ochraně vozu před nepříznivými povětrnostními vlivy všeho druhu. To znamená, že vám v zimně odpadne nepříjemné škrabání námrazy z předního skla, v létě naopak nebudete muset sahat na rozpálený volant, ani se vám nebude přehřívat palubní deska vozidla. A také nebudete muset z vozidla vystupovat do deště ani vydělávat věci z kufru, zatímco na vás bude pršet.

Hliníkové carporty plní všechny tyto ochranné funkce a zároveň si ponechávají i veškeré skvělé vlastnosti velmi příbuzného produktu – hliníkových pergol. S trochou nadsázky můžeme říci, že pergoly jsou pro lidi a carporty pro auta, ale v zásadě jde o to stejné, nebo alespoň podobné.

Zopakujme si tedy výhody hliníkových carportů, které mají společné s hliníkovými pergolami:

– Odolnost a dlouhá životnost

Hliník je materiál odolný proti korozi, což znamená, že váš carport bude vypadat dobře po mnoho let. 

– Lehkost a pevnost: 

Hliníkové konstrukce jsou lehké, což usnadňuje instalaci, ale zároveň poskytují dostatečnou pevnost k ochraně vašeho vozidla před nepříznivými povětrnostními podmínkami.

– Estetický vzhled: 

Hliníkové carporty se vizuálně snadno přizpůsobí vašemu domu a okolí díky široké škále stylů a barev.

– Minimální údržba

Aluminium je materiál, který vyžaduje zcela minimální časové i finanční náklady na údržbu. Ty se prakticky omezují jen na udržování čistého vzhledu. 

– Ekologický aspekt

Jak hliník použitý na konstrukci carportu, tak materiál přestřešení jsou recyklovatelné substance, které je možné ekologicky likvidovat bez negativního vlivu na životní prostředí.

WhatsApp Image 2024 02 26 at 15.35.431

Jednotlivé typy carportů se od sebe liší především materiálem použitým na jejich zastřešení. Nejčastěji používanými variantami zastřešení jsou:

Jde o cenově dostupné, praktické a technicky jednoduché řešení, které poskytuje dobrou ochranu proti dešti, sněhu i slunci. Jeho nevýhodou může být hlučnost během deště a menší estetická přitažlivost. Tu lze ale snadno eliminovat díky rozsáhlému výběru barevných odstínů povrchové úpravy. Je také třeba dávat pozor na skutečnost, že plech nepropouští světlo. Pokud je tedy pod přístřeškem například okno, jímž má proudit denní světlo, nemusí být tento typ krytiny ideální.

Tento typ zastřešení je lehký, odolný a nabízí dobrý tepelně-izolační efekt. Jde o materiál, který dobře propouští světlo, ale chrání před UV zářením. Dodává se ve čtyřech barevných variantách. Jeho nevýhodou je riziko kondenzace vodních par ve vzduchové vrstvě materiálu a tím určitý syndrom stárnutí materiálu, který pak může po vizuální stránce působit po létech užívání jako „zašlý“.

Oproti dutinkové variantě poskytuje pevný polykarbonát vyšší odolnost a lepší vizuální čistotu. Je rovněž odolný vůči UV záření, a navíc i tepelně stálý. Je ideální pro ty, kteří hledají kvalitní a dlouhotrvající řešení s vynikajícími optickými vlastnostmi, propustností světla a minimální potřebou údržby. Tento typ polykarbonátu je možné mít v čiré variantě i několika stylech tónování.

Skleněné zastřešení dodá vašemu carportu luxusní vzhled a maximální přirozené osvětlení. Sklo je velmi odolné proti poškrábání a nabízí vysokou životnost a minimální potřebu údržby, ale je třeba počítat s vyšší cenou a také vyšší váhou přestřešení.

Každý z těchto typů zastřešení má své výhody a vhodné použití některého z nich závisí na vašich konkrétních potřebách a preferencích. Ať už se ale rozhodnete pro jakoukoli variantu, hliníkový carport v kombinaci s kvalitním zastřešením poskytne vašemu vozidlu ochranu, kterou si zaslouží, a to při zachování estetického dojmu, jaký jste si vy, či vámi pověřený architekt, pro vaši nemovitost zvolili.

Stejně jako v případě pergol i zde je možné vybavit zakrytý prostor dalšími prvky zpříjemňujícími jeho použití. LED osvětlení, ať již s možností kombinace s pohybovým čidlem, nebo ručně ovládané, je nejběžnějším doplňkem. Boční panely mohou z parkovacího stání vytvořit stavbu na způsob lehké garáže. Další vybavení, obvyklé i u pergol, doplní plánovaný prostor pro vozidlo k vaší dokonalé spokojenosti.

ALUX News

Další zajímavé články
alux pergoly veletrh
Novinky

Naše účast na stavebním veletrhu v Brně!

Chceme s vámi sdílet naše úžasné dojmy z nedávné účasti na stavebním veletrhu v Brně, který probíhal od 24. do 27. dubna. Bylo nám ctí přivítat všechny na našem stánku, kde jsme prezentovali naše hliníkové výrobky pro zahradní prostory. Veletrh byl pro nás skutečně inspirativním a úspěšným zážitkem.

PŘEČÍST ČLÁNEK